Election Filing Day 1

Monday was the first day of election filing for this fall’s election.

So far, six have filed for one of the three open Mason County Commissioner seats.

For Commissioner District 2: Democrat Tim Sheldon has filed for re-election. His challengers are Democrat Roslynne Reed and Republican Randy Churchill.

Filing for Commissioner District 3 (for the remainder of the Jerry Lingle’s term – seat currently held by Steve Bloomfield): Independent Terri Jeffreys, Democrat Ross Gallagher, and Darrel Andrews who states “No Party Preference”.

Both Mason County Superior Court Judges have filed to remain on the bench: Amber Finlay for Position 1 and Toni Sheldon for Position 2.

In Mason County PUD No. 1, Incumbent Jack Janda has a challenger for Commissioner District 3: Lauren “Mike” Danford.

Incumbent Bruce Jorgenson has filed to remain Mason County PUD No. 3 Commissioner District 3.

In the 35th Legislative District Republican Drew MacEwen, Democrat Lynda Ring-Erickson and Independent Glenn Gaither have filed for State Representative Position 2 – the seat currently held by Fred Finn who is NOT seeking re-election.

In the 6th Congressional District, Derek Kilmer, a Democrat from Gig Harbor and Jesse Young, a Republican from Tacoma, filed for the U.S. Representative seat currently held by Norm Dicks who will be retiring at the end of his current term.

In the new 10th Congressional District – which includes the City of Shelton – Richard “Dick” Muri, a Republican from Tacoma; Stan Flemming, a Republican from Lakewood; and Steve Hannon from Yelm who has no party preference have filed for U.S. Representative.

For U.S. Senator, incumbent Democrat Maria Cantwell has drawn two Republican challengers: Chuck Jackson from Snohomish and Michael Baumgartner from Kirkland.

For Lt. Governor, incumbent Democrat Brad Owen is being challenged by “Independent Republican” Glenn Anderson from Issaquah.

Secretary of State has drawn quit a bit of attention with Sam Wright (Prefers The Human Rights Party) from Olympia, Jim Kastama (Prefers Democratic Party) from Tacoma, Kathleen Drew (Prefers Democratic Party) from Olympia, Karen Murray (Prefers Constitution Party) from Quincy, Greg Nickels (Prefers Democratic Party) from Seattle, and Kim Wyman (Prefers Republican Party) from Lacey filing Monday.

Filing for State Auditor was James Watkins, Republican from Kirkland.

Filing for Attorney General was Reagan Dunn, Republican from Bellevue.

Filing to remain Commissioner of Public Lands was Democrat Peter Goldmark

Filing to remain Superintendent of Public Instruction was Randy Dorn.

Filing to remain Insurance Commissioner was Democrat Mike Kreidler.

For Supreme Court:

Susan Owens filed for Justice Position 2

Steve Gonzalez filed for Justice Position 8

Sheryl Gordon McCloud and Bruce Hilyer filed for Justice Position 9

Three filed for Court of Appeals, Division 2, District 2 Judge Position 2: Pamela (Pam) Loginsky, Thomas Bjorgen and Michael Lynch

Candidate filing continues until the close of business Friday. Interested residents can do so in person or online.