High School Sports Results from 4/12/17

Results from SHS track & softball

The Shelton track and field teams topped Timberline in a South Sound Conference meet Wednesday. The boys’ score: Highclimbers 76, Blazers 69. On the girls’ side, Shelton 65, Timberline 45.

Top placing Highclimbers:

Troy Goodwin won the 100 meters and the 200 meters.
Anika Parker took the 800 meters.
Ne’a Moffett was 1st in the 100-meter hurdles and was 2nd in the 800 meters and the javelin.
Blethany Howe placed 1st in the 300-meter hurdles.
McKenzie Salazar-Fox won the shot put.
Kaitlyn Paller took the discus and javelin while placing 2nd in the shot put.
William Johnson was 1st in the 800 meters.
John Gerchak placed 1st in the 3200 meters.
Domoniq Monette won the 110-meter hurdles and the 300 meter hurdles.
Anika Davison took the pole vault.
Joshua Dohring finished 1st inthe shot put and discuss
Cody Hall won the javelin.
Cody Simon took the pole vault.
Ethan Bursch was 2nd inthe 800 meters.
James Lopez finished 2nd in the 3200 meters.
Jimmy Ye placed 2nd inthe 300-meter hurdles and triple jump.
AJ Boothe was 3rd in the 1600 meters.
Josiah Salazar-Fox placed 3rd in the 400 meters.
Raymundo Mendoza was 3rd in the 300-meter hurdles.
Skylar Johnson finished 3rd in the high jump.
Jakobi Budge took 3rd in the pole vault.
Tyler Youngquist placed 3rd in the long jump and 3rd in the triple jump.

Next for Shelton is the Mountain Invite at Yelm High School on Friday.

The Shelton softball team lost at Yelm Wednesday 11 to 1. The Highclimbers have dropped their last two games and are now 5-and-5 on the season, 2-and-4 in the South Sound Conference. Shelton hosts Timberline Friday in a game to be broadcast on MasonWebTV Powered by HCC.

The North Mason vs. Kingston baseball and softball were rained out.

High School Sports Schedule for Thursday, April 13, 2017 (weather permitting – updated 1:15 PM 4/13/17):
Golf: North Mason vs. Olympic at Rolling Hills Golf Course in Bremerton 3 PM
Track & Field: North Mason & Port Angeles vs. Klahowya at Silverdale Stadium 3:15 PM
Girls’ Tennis: Shelton at Capital 3:30 PM; Sequim at North Mason 4 PM – due to weather
Baseball: Coupeville at North Mason 3:30 PM – due to weather; Mary M. Knight varsity vs. Shelton C-Team at MCRA 4 PM; Shelton vs. Timberline at RAC in Lacey 7 PM
Boys’ Soccer: Capital at Shelton 7 PM – due to field conditions at Highclimber Stadium

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2017 Dedrick Allan